Wybór odpowiedniego lokalu użytkowego często decyduje o sukcesie lub porażce przedsięwzięcia. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, by nasz wybór był korzystny?

Jakie położenie lokalu jest najlepsze?

 

Poszukując lokalu usługowego do wynajęcia, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie perspektywy będzie miał w danej lokalizacji. Warto przemyśleć to, w jakim otoczeniu  znajduje się dany lokal i czy jest ono dobrze dopasowane pod kątem zakresu działalności naszej firmy. W przypadku lokali usługowych i gastronomicznych najlepszymi lokalizacjami są duże kompleksy mieszkalne lub biurowe. Decydując się na wynajęcie lokalu usługowego, zwróćmy uwagę na to, jakie perspektywy rozwojowe ze sobą niesie dana lokalizacja. Jeśli jest to rozbudowujący się kompleks biurowy, to możemy liczyć, że klientów na usługi gastronomiczne nie powinno nam zabraknąć.

Jaka powierzchnia użytkowa lokalu?

Wymagana powierzchnia użytkowa lokalu uzależniona jest od profilu naszej działalności oraz brać pod uwagę rozwój firmy. Może się po kilku miesiącach okazać, że konieczne będzie zatrudnienie dodatkowych osób, którym nie będziemy mogli wydzielić przestrzeni do pracy. Jeśli planujemy wynajęcie lokalu użytkowego, w którym prowadzona działalność będzie oparta na usługach, to warto przemyśleć, ile miejsca przeznaczymy dla klientów. Nie należy również zapominać o pomieszczeniach socjalnych. Planując wynajęcie lokalu użytkowego, nie zapominajmy o tym, by sprawdzić, ile powierzchni przeznaczone jest na pomieszczenia biurowe, socjalne, a ile na obsługę klienta. Może się okazać, że pomimo dużego metrażu lokalu, sama powierzchnia użytkowa nie będzie zbyt duża.

Ważne udogodnienia

Powinniśmy zadbać o to, by klienci mieli łatwy dostęp do naszego lokalu. Warto zwrócić uwagę czy lokal użytkowy na wynajem jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ważny jest nie tylko podjazd, ale też szerokie i łatwe w otwieraniu drzwi. Ważnym elementem są również stojaki na rowery oraz miejsca parkingowe dla klientów. Należy także pamiętać o tym, że w zależności od rodzaju działalności, lokal użytkowy powinien spełniać wszystkie wymogi prawne z tym związane.