Nowoczesne centra biurowe to w pełni funkcjonalne, estetyczne i projektowane zgodnie z zasadami ergonomii obiekty. Dostęp do mediów, parkingu, zaplecza biurowego i technicznego, oraz organizacja ochrony to tylko kilka z całego szeregu zalet wynikających z wynajmu biura. To wszystko sprawia, że jest to rozwiązanie coraz chętniej praktykowane przez przedsiębiorców.

Sprawdźmy, jak kształtuje się koszt takiej usługi?

od czego zależy koszt wynajmu?

Podstawowym kosztem wynajmu biura jest czynsz, który płaci najemca dla właściciela lokalu za użytkowanie określonej przestrzeni roboczej. Czynsz wynajmu powierzchni biurowej uzależniony jest od kilku istotnych czynników. Najważniejszymi z nich są metraż wynajmowanej powierzchni i lokalizacja kompleksu biurowego. Średni czynsz wynajmu biura to kilkadziesiąt złotych za metr kwadratowy. Pamiętajmy, że zgodnie z prawem na jednego pracownika musi przypadać minimum 2m² wolnej podłogi. Do powierzchni użytkowej należy doliczyć około 20% powierzchni potrzebnej na korytarze i około 15% na części wspólne. Inaczej kwestia finansowania wygląda w centrach biznesowych, w których koszty wynajmu liczone są od stanowiska pracy, a nie za metr kwadratowy powierzchni. Miesięczny koszt wynajmu stanowiska waha się od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Na cenę stanowiska ma wpływ przede wszystkim jego wyposażenie, ale także usytuowanie w pomieszczeniu, czy widok z okna. Taki system rozliczania jest często praktykowany w przestrzeniach coworkingowych dla freelancerów.

Cena czynszu będzie wyższa dla budynków w lokalizacji blisko centrum miasta oraz posiadających połączenie z najważniejszymi węzłami komunikacyjnymi. Wynajem biura w budynkach nowych lub świeżo odrestaurowanych może być wyższy niż w starych kamienicach.

Na ostateczną wysokość czynszu wpłynie także stopień wykończenia pomieszczeń oraz dostęp do udogodnień technicznych. Współcześnie wielu deweloperów oferuje wykończenie „pod klucz” za dodatkową opłatą.

Znaczenie ma także długość okresu najmu. Wynajem długoterminowy wiąże się z niższym czynszem niż najem na krótki okres.

Koszty eksploatacyjne a koszty zużycia mediów

Wynajem powierzchni biurowej wiąże się nie tylko z koniecznością ponoszenia comiesięcznych opłat czynszowych, ale także regulowania zobowiązań finansowych za koszty eksploatacyjne oraz rachunków za zużyte media. 

W zależności od warunków umowy z deweloperem i dostawcą mediów, opłaty te mogą być rozliczane w cyklu miesięcznym lub kwartalnym.

Do kosztów eksploatacyjnych zaliczamy opłaty za parking, wywóz śmieci, ochronę, sprzątanie części wspólnych, zarządzanie nieruchomością, wyposażenie pomieszczeń sanitarno-gospodarczych, utrzymanie terenów zielonych, bieżące naprawy i konserwacje czy leasing mebli, jeżeli inwestor skorzystał z takiej opcji.

Nie zapomnijmy o kwestiach ubezpieczenia i podatków, między innymi od użytkowania wieczystego. Koszty eksploatacyjne wahają się w granicach 10/20 złotych za metr kwadratowy i uzależnione są przede wszystkim od lokalizacji kompleksu biurowego. Natomiast koszty zużycia mediów to dodatkowe opłaty za wykorzystany prąd, internet, klimatyzację, ogrzewanie i wodę.