Koszty wynajmu powierzchni biurowej

Koszty wynajmu powierzchni biurowej

Wynajem powierzchni biurowej to rozwiązanie coraz chętniej praktykowane przez przedsiębiorców. Niewątpliwą korzyścią z oferty wynajmu są mniejsze nakłady finansowe, co ma szczególnie duże znaczenie na początku prowadzenia działalności gospodarczej. Nowoczesne kompleksy biurowe są w pełni funkcjonalne, estetyczne i projektowane zgodnie z zasadami ergonomii. Dostęp do mediów, parkingu i zaplecza technicznego to kolejne zalety z wynajmu biura. Sprawdźmy, jak kształtują się koszta takiej usługi?

 

Wynajem powierzchni biurowej. Do czego zależy czynsz?

Podstawowym kosztem wynajmu biura jest czynsz, który płaci najemca dla właściciela lokalu za użytkowanie określonej przestrzeni roboczej. Czynsz wynajmu powierzchni biurowej uzależniony jest od kilku istotnych czynników. Najważniejszymi z nich są metraż wynajmowanej powierzchni i lokalizacja kompleksu biurowego. Średni czynsz wynajmu biura to kilkadziesiąt złotych za metr kwadratowy. Pamiętajmy, że zgodnie z prawem na jednego pracownika musi przypadać minimum 2m² wolnej podłogi. Do powierzchni użytkowej należy doliczyć około 20% powierzchni potrzebnej na korytarze i około 15% na części wspólne. Inaczej kwestia finansowania wygląda w centrach biznesowych, w których koszty wynajmu liczone są od stanowiska pracy, a nie za metr kwadratowy powierzchni. Miesięczny koszt wynajmu stanowiska waha się od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Na cenę stanowiska ma wpływ przede wszystkim jego wyposażenie, ale także usytuowanie w pomieszczeniu czy widok z okna. Taki system rozliczania jest często praktykowany w przestrzeniach coworkingowych dla freelancerów.

Cena czynszu będzie wyższa dla budynków w dogodnej lokalizacji, czyli bliskiej centrów miast i posiadających połączenie z najważniejszymi węzłami komunikacyjnymi. Wynajem biura w budynkach nowych lub świeżo odrestaurowanych będzie oczywiście droższy niż w starych kamienicach. Na ostateczną wysokość czynszu wpłynie także stopień wykończenia pomieszczeń oraz dostęp do udogodnień technicznych. Współcześnie wielu deweloperów oferuje wykończenie „pod klucz” za dodatkową opłatą. Długość najmu także ma znaczenie. Wynajem długoterminowy wiążę się z niższym czynszem niż najem na krótki okres.

 

Koszty eksploatacyjne a koszty zużycia mediów

Wynajem powierzchni biurowej wiąże się nie tylko z koniecznością ponoszenia comiesięcznych opłat czynszowych, ale także regulowania zobowiązań finansowych za koszty eksploatacyjne oraz rachunków za zużyte media. W zależności od warunków umowy z deweloperem i dostawcą mediów, opłaty te mogą być rozliczane w cyklu miesięcznym lub kwartalnym. Do kosztów eksploatacyjnych zaliczamy opłaty za parking, wywóz śmieci, ochronę, sprzątanie części wspólnych, zarządzanie nieruchomością, wyposażenie pomieszczeń sanitarno-gospodarczych, utrzymanie terenów zielonych, bieżące naprawy i konserwacje czy leasing mebli, jeżeli inwestor skorzystał z takiej opcji. Nie zapomnijmy o kwestiach ubezpieczenia i podatków, między innymi od użytkowania wieczystego. Koszty eksploatacyjne wahają się w granicach 10/20 złotych za metr kwadratowy i uzależnione są przede wszystkim od lokalizacji kompleksu biurowego. Natomiast koszty zużycia mediów to dodatkowe opłaty za wykorzystany prąd, internet, klimatyzację, ogrzewanie i wodę.